Początek pracy z DMX512 i bramkami ARTNET konfiguracja karty sieciowej , aplikacji DMX512
Pobierz link
Facebook
X
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
Nowe poradniki filmowe mają za zadanie przybliżyć początkującym z DMX512 technikę sterowania tym rozwiązaniem za pomocą protokołu ARTNET.
Czasy gdy podstawowym sterownikiem była prosta konsola z suwakami a potem interfejsy USB/ DMX512 przechodzą do historii z powodów coraz większych możliwości elementów magistrali DMX512 jak PAR, ruchoma głowa , laser, ściany LED.
W przypadku konwerterów usb dmx512 z rodziny open enttec dochodzą problemy z prawidłowym działaniem w najnowszych systemach windows i mac OSX. Użytkownicy tych urządzeń próbują odtwarzać na siłę koncepcję USB DMX512 z marnymi rezultatami obawiając się lub nie rozumiejąc rozwiązań opartych na sieci komputerowej.
Użytkownicy prostych konsol dmx512 chcą pójść do przodu i zmienić na konwerter DMX512 współpracujący z oprogramowaniem DMX512. Pierwszym wyborem na podstawie starych poradników na youtube są usb dmx512 z rodziny open enttec jako "rozwiązanie profesjonalne i w pełni funcjonalne" i do tego jak już jest optoizolacja to będzie "śmigało". Ten obraz to przeszłość i wielu przypadkach po dwóch tygodniach czy miesiącu "coś zaczyna się rozjeżdżać i wariować", raz na kilka minut oświetlenie wariuje albo po aktualizacji systemu nic nie wychodzi na światła.
Ze względu że w internecie nic nie ginie instrukcjei ogłoszenia firmy KWMATIK związane z usb dmx512 open enttec nadal funkcjonują często nadal mam zapytania o te rozwiązania a w odpowiedzi jest informacja że teraz polecam tylko bramki artnet. Taki zwrot akcji powoduje zaskoczenie i wymaga omówienia takiego rozwiązania co by nie było problem gdyby nie wzrost liczby takich zapytań szczególnie od początku roku 2025. Ta sytuacja wymusiła powstanie dłuższych filmów instruktażowych aby wyjaśnić to w bardziej przyjazny i czytelny sposób niż instrukcja w PDF.
Instrukcja do bramki ARTNET "PROMYK 3.60" jest na stronie [pdf]
Konfiguracja bramki artnet Promyk 3.60 w programie QLC+ i Freestyler X2 Windows 11
Konfiguracja qlc+ freestyler dot2 onpc z bramką Artnet Promyk 3.60 w Windows 11 adresacja 2.x.x.x/8
Film omawia przykład konfiguracji bramki artnet dmx512 "Promyk 3.60" w adresacji natywnej primary ARTNET czyli 2.0.0.0/8. Ten poradnik jest specjalnie stworzony dla osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z DMX512 albo z bramkami artnet.
Konfiguracja bramki artnet dmx512 z ruterem DHCP i WiFi pod korzystanie urządzeń mobilnych Konfiguracja bramki artnet dmx512 z ruterem DHCP i WiFi pod korzystanie urządzeń mobilnych
Urządzenie mobilne : tablet , smartfon (android , ios) także posiadają aplikacje DMX512 do sterowania oświetleniem za pomocą protokołu ARTNET. Ten poradnik pokazuje jak skonfigurować w łatwy i szybki sposób korzystając z najbardziej pewnych rozwiązań bez przepłacania za przestarzałe rozwiązania .
aplikacja mobilna potrafi wyszukać urządzenia ARTNET w podsieci, w której operuje.
Po zapoznaniu się z tym materiałem wejście w sterowanie ARTNET i cieszyć z jego stabilności i wielkich możliwości.
PHOTON 2 -aplikacja ARTNET DMX512 dostępna na iPAD współpracuje z bramką ARTNET DMX512 jak "PROMYK 3.00 " , "PROMYK 2.00". Jest dostępny na platformie APP STORE : https://photon-ios.com/ wygląd aplikacji "PHOTON 2" z konfigurowanym pokazem i dodanymi urządzeniami DMX512. Jest to program o dużych możliwościach jak na oprogramowanie mobilne i do tego jest darmowy. Posiada wbudowane biblioteki urządzeń DMX512 (fixtures) oraz edytor do nich , konfiguratory efektów (Presets/sequences , Transition , trigger mode, synchronizacja z dźwiękiem), panel do sterowania "na żywo" , SETUP do wyboru protokołów sterowania oświetleniem w tym ARTNET. Pełna dokumentacja : https://docs.photon-ios.com/en/home Aplikacje mobilne na telefony czy tablety to najtańsze obecnie opcje sterowania oświetleniem DMX512 w połączeniu z bramkami ARTNET. Okno Konfiguracji ustawień interfejsów DMX512 https://docs.photon-ios.com/en/configure-photon Aby ustawić bramkę ARTNET DMX5...
Przesyłanie sygnału DMX512 bezprzewodowo obarczone jest zamieszeniem pojęciowym, gdyż wrzuca się do jednego worka standard Wi-Fi nazywając tak inne niekompatybilne systemy radiowe. Na zdjęciu powyżej pokazany jest przykład równoczesnego występowania dwóch rodzajów transmisji radiowych : Wi-Fi - której punktem centralnym jest router i opiera się na standardach IEEE802.11. Każde urządzenie ma przydzielony adres IP . Częstotliwość nośna ma standardowo wartość 2.4GHz lub 5GHz . Własny protokół komunikacji modułu radiowego o częstotliwości 2.4GHz niezgodny z Wi-Fi i nie można go połączyć z ruterem lub kartą sieciową bezprzewodową w komputerze. Tak rozdzielone pojęcia pozwalają zrozumieć ideę transmisji bezprzewodowych i wdrożyć w swoich rozwiązaniach. Pożądane jest aby częstotliwości nośne tych systemów różniły się aby się wzajemnie nie zakłócały się . W praktyce lepiej używać Wi-Fi o wartości częstotliwości 5GHz. Na rynku występują ...
Komentarze
Prześlij komentarz